Pokud máte zrovna nějaké peníze navíc a nevíte co s nimi, určitě byste měli přemýšlet nad jejich rozmnožením. Můžete je samozřejmě dát do banky na příslušný spořící účet, ovšem nečekejte od toho žádné zázraky.
Daleko více můžete vydělat vhodným investováním. Není to bez rizika, nicméně kdo neriskuje, nemůže nic získat. Navíc vložíte-li důvěru například do zlata, pravděpodobně se dříve či později zasloužené odměny dočkáte.
Zlato je poctivou komoditou
Mnoho lidí je přesvědčeno, že investovat se dá v podstatě jen nákupem akcií vybrané společnosti. Pochopitelně i tak se dá vydělávat, není to však ani zdaleka jediná možnost. Těch je mnohem více. V případě, že však teprve uvažujete, kam své peníze vložit a nemáte s investováním do čehokoliv žádné zkušenosti, zapomeňte na akcie. Zlato je pro vás daleko zajímavější.
I ty sebeúspěšnější společnosti mohou ze dne na den zkrachovat, avšak zlato je víceméně věčné. Žlutý kov je pro investory toužící po malém riziku takřka ideální, jelikož se jeho hodnota časem příliš nemění.
Vždy o něj bude velký zájem, a to nejen u šperkařských mistrů, ale rovněž i v mnoha průmyslových oborech. Hlavně elektroprůmysl by měl při hypotetickém zmizení zlatých dolů obrovský problém, jelikož je zlato díky své vodivosti nedílnou součástí prakticky všech přístrojů obsahujících čipy. A ty dnes má kdeco.
Když k tomu připočtete jeho celosvětově omezené množství, je celkem zřejmé, že zlato je v současné době takřka nepostradatelné, a proto bude mít minimálně v dohledné budoucnosti vysokou hodnotu. To je velký rozdíl oproti jiným vzácným kovům jako je třeba stříbro.
Nakupujte, když se ekonomice daří
I když je zlato velice stabilní komoditou, dá se na něm slušně vydělat, a sice v dobách velkých krizí. Ty jsou ideální pro prodej, jelikož právě tehdy jeho cena roste do výšky. Jak moc, to záleží na mnoha faktorech. Důležité je si zapamatovat, že velcí hráči za krize zlato kupují, malí investoři naopak zvesela prodávají.
Není ale potřeba pokaždé čekat na problematické období. Pro začátečníky ovšem jde o jednoduše rozpoznatelnou dobu. Jsou zde však i různé kratší výkyvy, kdy byste s prodejem rovněž váhat dlouho neměli.
Jejích příčinou jsou nejčastěji spekulace na burze, hlavně tedy na čínské, případně na americké. Občas může dojít třeba k zatopení dolů na zlato, případně k insolvenčnímu řízení s některou z velkých těžařských společností. V takových chvílích cena zlata logicky stoupá, což by pro vás měl být signál k prodeji.
Kdy prodávat je tedy jasné, ovšem kdy nakupovat? Ideálně v dobách prosperity, kdy sluníčko svítí a akciové trhy posilují. Pak není důvod zvedat cenu zlata výše, než je, a tudíž je čas na nákup.
Mince a cihly
Koupit si nemusíte pouze samotné zlato, ale třeba i akcie těžařské společnosti. Jak již bylo vysvětleno výše, můžete na tom docela vydělat, ovšem také prodělat kalhoty. Nejedná se o žádnou velkou jistotu. O poznání spolehlivější je nakoupit zlaté slitky ve formě cihliček, případně investovat do památečních mincí.
Slitky mají význam hlavně v případě, že chcete nakoupit zlato ve větším množství. Nemusíte ho kupovat mnoho, často stačí jen jedna cihlička. Ty se totiž prodávají v mnoha variacích. Rozměry i hmotnost jsou v tomto případě samozřejmě důležité, nicméně nejpodstatnější je zde ryzost. Čím kvalitnější zlato, tím také dražší. Ty skutečně cenné kousky mohou stát i pár milionů. O ty však drobní investoři, zvláště pak začátečníci, příliš zájem nemají.
Mince už jen kvůli svým rozměrů nemohou stát ani zdaleka tolik, jako slitky. I takové však mohou mít velkou hodnotu, často i sběratelskou. Prodávají se běžně sice i v čisté formě, ale pořídit si můžete i sběratelské kousky s různými vyrytými výjevy na rubu i líci.
Populární jsou hlavně mince se známými osobnostmi dávných i nepříliš dávných dějin. Velký zájem je o mince s vyobrazenými českými panovníky jako byl kupříkladu Karel IV.